Mizar 2.0

Program wspomagający obserwację gwiazd podwójnych z wbudowaną mapą nieba. Przejdź do sekcji download

Nowa wersja programu służącego do planowania obserwacji gwiazd podwójnych. Został napisany w TurboPascalu, więc siłą rzeczy interfejs jest dość archaiczny. Posiada za to rozbudowaną bazę ponad 600 układów podwójnych, zarówno tych bardzo popularnych jak i mniej znanych, a równie ciekawych. Zaznaczone zostały układy wielokrotne, pary o małej różnicy jasności (doskonałe do testów zdolności rozdzielczej teleskopu) oraz piękne, różnokolorowe układy gwiazd, takie jak na przykład Albireo.

Mapa nieba z zaznaczonymi gwiazdami podwójnymiMapa nieba z zaznaczonymi gwiazdami podwójnymi

Wersja 2.0 została przede wszystkim rozszerzona o możliwość wyświetlania położenia gwiazd podwójnych z listy, na mapie nieba, po której można dowolnie nawigować. Pozwala ona również na symulację wyglądu układów podwójnych w teleskopie. Powinno to znacznie ułatwić posługiwanie się programem i umożliwić szybkie odnajdowanie celów obserwacji.

Menu wyszukiwania gwiazd w bazieMenu wyszukiwania gwiazd w bazie

Program umożliwia wyszukiwanie i sortowanie gwiazd podwójnych według rozbudowanych kryteriów, takich jak chociażby minimalny rozmiar teleskopu potrzebny do rozdzielenia układu, jasność składników czy separacja. Po wprowadzeniu położenia geograficznego oraz czasu umożliwia odfiltrowanie tylko tych gwiazd, które w danej chwili znajdują się ponad horyzontem.

Lista znalezionych gwiazd podwójnychLista znalezionych gwiazd podwójnych

Program ma możliwość zapamiętania ustawień położenia geograficznego oraz średnicy używanego teleskopu, aby nie trzeba było wprowadzać ich za każdym razem. Mizar posiada też funkcję eksportu listy wyszukanych układów podwójnych do pliku txt, który można później wydrukować i zabrać ze sobą na obserwacje.

Pobierz Mizar v2.0Mizar2.zip (2,4MB)

W przypadku problemów z uruchomieniem polecam zastosowanie emulatora DOSBox

Copyright © 2005-, Michał Bemowski