Bemkomind

Klon znanej gry logicznej mastermind w wersji single i multi player. Przejdź do sekcji download

Jest to klon klasycznej gry Mastermind polegającej na odgadnięciu sekwencji kolorowych pól. Powstał w języku Java jako projekt zaliczeniowy z przedmiotu PROZ (Programowanie Zdarzeniowe) na studiach. Umożliwia grę jednoosobowa oraz tryb multiplayer dla dowolnej liczby graczy połączonych przez sieć.

Rozgrywka w trybie multiplayerRozgrywka w trybie multiplayer

Celem gry jest odnalezienie wzoru 4 pól, z których każde może mieć jeden z 6 dostępnych kolorów (kolory we wzorze mogą się powtarzać). Gracz ma na to 8 prób. Po każdej próbie dostajemy informację ile kolorów się zgadza, ale pozycja jest zła (białe kółka) oraz ile kolorów jest już na poprawnej pozycji (czarne kółka). Na podstawie tej informacji należy wywnioskować jaka jest poprawna kombinacja kolorów.

Udostępniłem dwie wersje: standardową z 4 polami do odgadnięcia i 8 próbami, oraz rozszerzoną (Hard) z 5 polami i 10 próbami, gdyby komuś znudziła się już klasyczna gra.

Ekran wybory tryby gryEkran wyboru tryby gry

W trybie multiplayer każdy z graczy indywidualnie rozwiązuje tę samą zagadkę. Jeżeli nie odnajdzie poprawnej kombinacji to w tej rundzie nie otrzyma punktów. Gdy pierwsza osoba odgadnie rozwiązanie pozostali mają jeszcze 30sek. na dokończenie rundy. Gracze otrzymują punkty zgodnie z kolejnością odgadywania kombinacji w danej rundzie: 1 miejsce - 5pkt, 2 miejsce - 3pkt, 3 miejsce - 1pkt. W każdej chwili można podejrzeć aktualny ranking graczy. Dostępne jest również okienko tekstowego chata.

Gra w podstawowej wersji korzysta domyślnie z portu TCP 7777, więc aby grać przez sieć należy odblokować go w firewallu oraz, jeżeli chce się grać za pośrednictwem internetu, przeforwardować na routerze. Można również skorzystać z VPN, np Hamachi. Wersja Hard, aby uniknąć konfliktów, korzysta domyślnie z portu 7778. Można również uruchomić serwer na innym porcie podając jego numer jako parametr z linii komend. Wtedy jednak, aby była możliwa rozgrywka, klienci również muszą w ten sam sposób zmienić domyślny numer portu.

Pobierz BemkomindBemkomind.jar (130KB) Pobierz Bemkomind HardBemkomindHard.jar (130KB)

Gra do działania wymaga zainstalowania oprogramowania Java

Copyright © 2005-, Michał Bemowski