Programowanie

Programowanie

Moja przygoda z programowaniem zaczęła się jeszcze w podstawówce od poznania podstaw języka Turbo Pascal, w którym pisałem przez dość długi czas. Z programowaniem związałem swoje dalsze kształcenie i pracę zawodową. Ukończyłem studia inżynierskie i magisterskie na kierunku Informatyka na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej. Obecnie pracuję jako programista w firmie Semantive.

Dobrze znam i wykorzystuję na codzień języki Java (w tym Java EE - Spring, Spring MVC, Hibernate), Scala (Play, Akka, Anorm) oraz JavaScript. Do mniejszych projektów wykorzystuję głównie C#/.NET4.0. Zawodowo zajmuję się tworzeniem aplikacji internetowych, stąd również dobra znajomość HTML/CSS oraz bibliotek jQuery i AngularJS.

Uważam, że Turbo Pascal od którego zaczynałem, jest bardzo dobrym wyborem do nauki programowania. Jest bardzo przyjazny dla początkujących, ze względu na czytelną składnię, silną typizację i wiele elementów bardziej intuicyjnych niż języki bazujące na C (chociażby tablice indeksowane w dowolny sposób). Nie wymaga również początkowo wnikania w strukturę i organizację pamięci i pozwala bardziej skupić się na samej idei programowania, co dla początkujących stanowi najczęściej dużą trudność. Jednocześnie jako język strukturalny jest dobrym wstępem do programowania obiektowego, które bez zapoznania się z językami strukturalnymi może być początkowo niezbyt intuicyjne i trudne do opanowania. Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że obecnie jest on bardzo przestarzały, dlatego jako alternatywę na pierwszy język programowania widzę obecnie C#. Jest on nieco bardziej skomplikowany, jednak wykorzystując Visual Studio można szybko i w prosty sposób zacząć pisanie prostych programów okienkowych, które są zdecydowanie bardziej atrakcyjne od aplikacji działających w konsoli.

Programy umieszczone na tej stronie były pisane na moje własne potrzeby lub jako projekty na studiach. Są na licencji freeware czyli można je swobodnie pobierać, korzytać z nich i rozpowszechniać za darmo w niezmienionej formie i z podaniem źródła. Nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku ich używania, ani nie gwarantuję, że są one wolne od błędów.

Copyright © 2005-, Michał Bemowski