Zegarek binarny

Zegarek powstał w wyniku zainteresowania elektroniką cyfrową po przedmiocie PTCY (Podstawy Techniki Cyfrowej) na studiach. Zbudowany został w czasie wakacji.

Zegarek oparty jest na 6 licznikach dekadowych 74LS90 pracujących w kaskadzie. Każdy z nich przypisany jest do jedności lub dziesiątek kolejno sekund, minut i godzin. Liczniki na pozycjach dziesiątek oraz dla godzin mają za pomocą układu kombinacyjnego odpowiednio skrócony cykl, aby liczyć do 60 minut/sekund lub 24 godzin. Sygnał z generatora kwarcowego 32.768kHz po odpowiednim podzieleniu przez układ 4060 ma częstotliwość 2Hz. Następnie dzielony jest przez jeszcze jeden 74LS90 aby uzyskać 1Hz i taki sygnał podawany jest na wejście pierwszego licznika w kaskadzie.

Płytka uniwersalna ze zmontowanym układemPłytka uniwersalna ze zmontowanym układem

Przełącznik pozwala przechodzić między trybem pracy i ustawiania czasu, do czego służą dwa przyciski. Niestety kaskada nie jest rozłączana, więc najpierw należy przestawić minuty, gdyż przejście 59->00 minut spowoduje inkrementację godzin.

Początkowo w projekcie duży problem przy ustawianiu zegarka sprawiały mi drgania styków powodujące wielokrotną inkrementację przy jednym wciśnięciu przycisku. Problem ten rozwiązałem za pomocą przerzutników D sterowanych zegarem 32Hz z dzielnika 4060 generatora.

Zegarek bez obudowyZegarek bez obudowy

Układ zasilany jest przez zasilacz z odzysku ze starego discmana przez dodatkowy prosty układ stabilizatora oparty na rezystorze i diodzie zenera. Obudowa również pochodzi z demontażu z jakiegoś urządzenia pomiarowego. "Tarcza" zegara wykonana została z kawałka blachy stalowej, w której - po odpowiednim przycięciu - wywierciłem otwory pod diody. Następnie przeszlifowana została drobnym papierem ściernym, aby uzyskać ładną i gładką powierzchnię i w końcu pomalowana lakierem bezbarwnym. Diody są w nią wklejone na klej cyjopanowy (superglue) z dystansami z gumowej rurki samochodowej, aby tylko trochę wystawały ponad metal.

Schemat układu

Schemat zegarka binarnego (kliknij aby powiększyć) (kliknij aby powiększyć)
Copyright © 2005-, Michał Bemowski