ScreenBlocker v1.1

Program blokujący ekran w ustalonych odstępach czasu z myślą o odpoczynku podczas ciągłej pracy przy komputerze. Przejdź do sekcji download

Spędzając przed komputerem kilka, a nie rzadko kilkanaście godzin dziennie, po pewnym czasie zaczyna zauważać się tego niekorzystny wpływ na zdrowie. Cierpi zwłaszcza wzrok skupiony bezustannie na jednym obiekcie w stałej odległości. Dlatego też osobom pracującym przy monitorze przysługuje 5 minut przerwy na każdą przepracowaną godzinę. W praktyce trudno jest zmobilizować się i pamiętać o takich regularnych przerwach, a ustawianie jakichś timerów czy budzików również nie jest najwygodniejsze. Dlatego napisałem program któy to ułatwia i poniekąd wymusza na nas zrobienie sobie przerwy blokując dostęp do komputera.

Okno blokowania ekranu, jego wygląd można modyfikowaćOkno blokowania ekranu, jego wygląd można modyfikować

W ustalonych odstępach czasu ScreenBlocker aktywuje okno które przesłania cały ekran bez możliwości jego zamknięcia. Czas po którym blokada zniknie można modyfikować. Jedna z opcji programu pozwala na zamknięcie okna blokady klawiszem Esc, gdyż czasami może ona uruchomić się w jakimś niedopowienim momencie, gdy mamy coś ważnego do zrobienia. Dobrze jest mieć wtedy możliwość szybkiego się jej pozbycia.

Ostrzeżenie przed zablokowaniem ekranuOstrzeżenie przed zablokowaniem ekranu

Innym rozwiązaniem jest włączenie ostrzeżenia na 3 sek. przed wyświetleniem właściwej blokady - daje ono możliwość anulowania najbliższego pojawienia się blokady, jeżeli jest to akurat niezbędne. Polecam jednak wyłączenie obu możliwości "miękkiego" zamknięcia blokady - w razie potrzeby zawsze można zabić proces ScreenBlocker.exe, a zmusza nas to do faktycznego odejścia od kompuera na te kilka minut.

Okno ustawieńOkno ustawień

Wygląd ekranu blokady można modyfikować według własnego uznania i potrzeb. Można właczyć lub wyłączyć wyświetlanie napisu oraz obrazka, a także zmienić kolor tła. ScreenBlocker może być uruchamiany automatycznie przy starcie systemu i jest to zdecydowanie zalecane rozwiązanie, aby nie trzeba było pamiętać o jego każdorazowym włączaniu.

ScreenBlocker w zasobniku systemowymScreenBlocker w zasobniku systemowym

ScreenBlocker wyświetla w zasobniku systemowym swoją ikonę, dzięki której można monitorować jego stan oraz uzyskać dostęp do ustawień. W ten sposób można również tymczasowo deaktywować program do momentu ponownego uruchomienia lub ponownej aktywacji w ten sam sposób. O wyłączeniu funkcji blokowania świadczyć będzie wyszarzona ikona programu.

Opcje dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonie programu w zasobniku systemowymOpcje dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonie programu w zasobniku systemowym Aktualizacje:
v1.1 (01.05.2015)
  • Poprawka wczytywania ustawień przy uruchamianiu z autostartu.
Pobierz ScreenBlockerScreenBlocker - Portable (186KB) Pobierz instalator ScreenBlockerScreenBlocker - Instalator (348KB)

Program w wersji portable wystarczy rozpakować w dowolne miejsce i uruchomić plik ScreenBlocker.exe. Można również użyć instalatora.
Do działania wymaga zainstalowanego .NET Framework w wersji 3.5 lub nowszej.

Copyright © 2005-, Michał Bemowski