Profile Picture Control

Po zakupie Nikona D90 nie do końca odpowiadał mi sposób w jaki odtwarza on kolory - zwłaszcza przy fotografowaniu ludzi kolory skóry były jakieś takie "płaskie" i nie do końca odpowiadały rzeczywistości. Jednocześnie wszystkie tryby poza Neutral i Portrait są w mojej ocenie zbyt kontrastowe i przez to tracą szczegóły w cieniach i częściowo w światłach. Dodatkowo w cieniach pojawiają się czasami jakieś dziwne przebarwienia zamiast łagodnych przejść tonalnych. Próbowałem temu zaradzić wywołując pliki RAW na różne sposoby, używając różnych poziomów ADL, ale nie mogłem uzyskać zadowalających rezultatów.

Na szczęście Nikon D90 (oraz nowsze modele) udostępnia funkcję Picture Control, która umożliwia dopasowanie sposobu przetwarzania zdjęć do naszych upodobań, jak również konkretnej sceny. Oprócz domyślnych ustawień narzędzie Picture Control Utility instalowane razem z ViewNX umożliwia tworzenie własnych profili. W internecie można znaleźć wiele takich krzywych tworzonych amatorsko przez różne osoby, które mają naśladować odwzorowanie kolorów przez kultowe negatywy czy slajdy lub dawać jakiś ciekawy, "artystyczny" efekt. Wypróbowałem ich prawie 50, jednak żadna nie spełniała moich oczekiwań w 100%: w większości były za bardzo, albo za mało kontrastowe.

Ostatecznie postanowiłem stworzyć własną krzywą. Wzorowałem ją w dużej mierze na efektach uzyskiwanych przez przetwarzanie RAWów wbudowane w FastStone Image Viewer, które były bliskie temu co chciałem osiągnąć. Po kilku próbach, stopiono udało mi się uzyskać odpowiednią krzywą, dającą moim zdaniem znacznie lepsze efekty od standardowych. Dzięki niej średnie tony na zdjęciach są bardziej kontrastowe, a jednocześnie zachowane jest możliwie dużo szczegółów w cieniach i światłach. Mam ją ustawioną na stałe w aparacie w trybie Portrait i w większości przypadków sprawdza się ona doskonale - zdjęcia wyglądają bardzo naturalnie.

Efekty działania

Poniżej widoczne są dwa przykłady porównujące moje profile ze standardowymi. Aby zobaczyć porównanie należy najechać na zdjęcie kursorem.

W obu przypadkach użycie zmodyfikowanej krzywej zapewnia bardziej naturalny i zbliżony do rzeczywistości obraz.

Do pobrania

Do pobrania udostępniam samą krzywą (plik *.NTC) oraz paczkę z krzywą i gotowymi profilami na podstawie wbudowanych (Standard, Vivid, Portrait itd. - pliki *.NCP). Testowane były na Nikonie D90, ale powinny też działać na innych body wyposażonych w funkcję Picture Control.

Krzywa

Krzywa + profile

Instrukcja instalacji

Aby efekt działania tych profili był widoczny w aparacie podczas wykonywania zdjęć musi być wyłączona funkcja ADL (Active D-Lighting)!

Copyright © 2005-, Michał Bemowski