Kabura na pistolet-wiatrówkę Walther CP99

Kabura - widok z góry

Kaburę na pistolet-wiatrówkę Walther CP99 zdecydowałem się uszyć samodzielnie gdyż dostępne w sklepach kabury nie odpowiadały mi, a do tego są dość drogie. Przyjrzałem się kilku dostępnych rozwiązniom i pomysłom próbując wybrać z nich to co najlepsze. Dzięki temu udało mi się stworzyć niskim kosztem praktyczną i estetyczną kaburę. Pełni ona głównie funkcję ozdobną i ochronną, przypuszczam jednak, że z powodzeniem powinna nadawać się do treningu do konkurencji PPP (Praktyczny Pistolet Pneumatyczny) czy treningu strzelania dynamicznego gdyż jej kształt pozwala na szybkie i sprawne wydobycie pistoletu.

Kabura - widok z przodu

Kabura została wykonana z materiału pozyskanego ze starej torby podróżnej - jest to gruby, mocny materiał gumowany z jednej strony i przez to świetnie nadaje się do takich zastosowań. Użyłem dwóch warstw tego materiału zszytych ze sobą aby uzyskać odpowiednią sztywność i żeby kabura sama trzymała odpowiedni kształt dopasowany do pistoletu. Dzięki temu wkładanie wiatrówki do środka jest proste i szybkie.

Kabura - widok z tyłu

Obszycie wykonane jest ze złożonej na pół czarnej nylonowej taśmy. Jest to taki sam materiał jaki stosuje się w regulowanych ramiączkach pleczaków czy uchwytach toreb. Z tego samego materiału, tylko szerszego, zrobiony jest zaczep do paska oraz pasek do szybkiego zdejmowania gumy zabezpieczającej wiatrówkę przed wypadnięciem.

Kabura z wyjętym pistoletem-wiatrówką

Sposób zabezpieczenia za pomocą szerokiej okrągłej gumy podpatrzyłem w innych kaburach. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie gdyż można zarówno zsunąć ją jedną ręką, kciukiem dłoni, którą sięgamy po pistolet jak i pomagając sobie drugą dłonią chwytając za przeznaczoną do tego krótką tasiemkę. Długość jest tak dobrana aby guma była cały czas lekko napięta - w ten sposób mamy pewność, że wystarczająco pewnie trzyma ona pistolet na swoim miejscu.

Kabura z pistoletem zamocowana do paska

Poniżej zamieszczam wykrój pozwalający wykonać we własnym zakresie podobną kaburę. Dopasowany jest dość dokładnie do Walthera CP99 Compact więc będzie pasował do wszystkich replik Walhtera P99, a po drobnych poprawkach powinno dać się go również zastosować do innych modeli pistoletów-wiatrówek.

Wykrój należy wydrukować bez marginesów w układzie pionowym kartce A4 - tak aby jego szerokość wynosiła 20cm.

Wykrój kabury(kliknij aby powiększyć)
Copyright © 2005-, Michał Bemowski