TAL 100RS

Refraktor TAL 100RS 100/1000 jest sprzętem używanym. Kupiłem go w czerwcu 2005 za 750zł wraz z okularem PL10mm (OTA). Jest to refraktor achromatyczny Fraunchofera o średnicy obiektywu 100mm i ogniskowej 100mm. Numer egzemplarza 0798.

TAL 100RS na montażu Astro3 na statywie teodolitowym podczas nocnej obserwacjiTAL 100RS na montażu Astro3 na statywie teodolitowym podczas nocnej obserwacji

Teleskop zamocowałem na montażu Astro3(od SkyLuxa). Obejmy to dwa uchwyty do rur 100mm, dovetail zrobiony z kawałka kształtownika o przekroju prostokąta z nawierconym "dołkiem" pod śrubę blokującą oraz dwoma śrubkami po drugiej stronie emululącymi kształt trapezu. Wszystko pomalowane czarną farbą do metalu. Za przeciwwagę posłużył ciężarek do hantli 2,5kg zakupiony w sklepie sportowym. Teleskop jest dość stabilny chociaż do ideału sporo mu brakuje. Szukacz 6x30 ma bardzo dobrą opinie co mogę również potwierdzić, krzyż jest bardzo wyraźnie widoczny na tle nieba a pole widzenia wynosi ok. 8 stopni. Wyciąg 2" sprawuje się znakomicie, chodzi bardzo płynnie i nie czuć żadnych luzów. Wyposażyłem go w kątówkę dołączoną do SkyLuxa, która jest całkiem niezłej jakości. Światłosiła f/10 dedykuje go przede wszystkim do obserwacji planet, jednak równie dobrze sprawuje się w DS'ach. Do tej pory miałem okazje obserwować nim Jowisza, widać na nim dwa ciemne pasy równikowe z czego jeden jest wyraźnie słabszy od drugiego, ciemniejsze strefy okołobiegunowe, WCP oraz cienie satelitów galileuszowych na tarczy planety. Chwilami da się zauważyć delikatniejsze struktury pasów. Obserwowałem nim również Marsa podczas opozycji 2005. Zaobserwowałem na nim ciemne kontynenty, które szczególnie mocno uwidaczniały się w z fotograficznym filtrem pomarańczowym. Jeżeli chodzi o Saturna to również jego widok był bardzo przyjemny - wyraźny pas na planecie, cień planety na pierścieniach oraz widoczna przerwa Cassiniego. Jeżeli chodzi o obiekty mgławicowe to w czasie zaobserwowałem: M13 - kulka światła z gwiazdami na brzegu, M92 - podobnie do M13 ale słabsza i więcej gwiazd, M81 - okrągła plama światła, M82 - centkowane wrzeciono, M51 - gruszkowaty kształt, widać satelitarną NGC5195, M71 - okrągła kulka z gwiazdami na samym brzegu, M57 - obwarzanek, M31 - eliptyczne jądro i jaśniejszy obszar wokół, M45 - średnio gęsta gromada. Teleskop bez problemów dzieli Epsilony Lutni i Gwiazdę Polarną. Fiolet zauważalny na najjaśniejszych gwiazdach, nie przeszkadza w obserwacjach..

Świetny sprzęt szczególnie do planet, bardzo solidnie wykonany. Praktycznie sam metal (jedynie plastikowy jest odrośnik). Polecam wszystkim którzy lubią obserwacje planet a nie stać ich na drogie apochromaty.

TAL 100RS na montażu Astro3
Copyright © 2005-, Michał Bemowski