Okulary

Plossl 32mm Vixen Plossl 32mm Vixen
Pole w granicach 50°, daje ładne, jasne obrazy. Wykorzystuję go do fotografii w projekcji kompaktem.
LV zoom 8-24 Vixen LV zoom 8-24 Vixen
Przy ustawieniu 24-16mm jego pole jest raczej małe (40°), zwiększa się do ok.55° przy 8mm, spada jednak wtedy nieco jakość obrazu. Świetnie spisuje się podczas obserwacji Słońca, gdyż można płynnie zmieniać jasność obrazu tak, aby uzyskać najlepszy obraz plam i pochodni. Bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z barlowem 2x przy obserwacji planet i gwiazd podwójnych. W przypadku tych drugich można fajnie płynnie zwiększać powiększenie i widzieć jak para coraz wyraźniej się rozdziela.
Barlow 2x Barlow 2x
Z zestawu od Messiera R-127L. Jest achromatyczny, przyzwoitej jakości. Dobrze sprawdza się na Księżycu z okularem 6mm. Po dołożeniu przedłużki o ok. 4cm jego krotność wzrasta do 3x. W takiej konfiguracji w połączeniu z zoomem LV daje genialne, prawie pozbawione aberracji chromatycznej obrazy Księżyca.
Super 10mm z podświetlanym krzyżem Super 10mm z podświetlanym krzyżem
Jest to przerobiony okular Super 10mm (Plossl). Dotoczyłem do niego u tokarza tulejkę umożliwiajacą zamocowanie podświetlania z lunetki biegunowej MON2. Na diafragmie został zamocowany krzyż z nitki (pojedyncze włókna bawełnianej nici). Miałem zamiar używać go jako tzw. mikrometru czasowego (chronometric micrometer), ale z powodu małej dokładności i dużej trudności pomiaru odrzuciłem ten pomysł na rzecz mikrometru nitkowego, który buduję.
Celestron SR4mm - z	podświetlanym gwoździem Celestron SR4mm - z podświetlanym gwoździem
Dołączony do refraktora 60/700. Rzeczywista ogniskowa - ok. 5mm. Raczej kiepskiej jakości, posiada duży astygmatyzm. Małe pole rzędu 35°, brak powłok. Jest to (oprócz kieliszka na wodę ognistą) chyba najlepszy sposób na jego wykorzystanie. Wykonałem do niego podświetlany "gwóźdź" (dokładny opis w Artykułach) i używałem go do prowadzenia długoczasowych ekspozycji aparatem Zenit 12XP na montażu Astro3.

Okulary sprzedane

Apex 26mm 2" Apex 26mm 2"
Wygrałem go w konkursie na najlepszy artykuł na Celestii. Ma podobne rzeczywiste pole widzenia do Plossla 32mm
Baader Genuine Ortho 6mm Baader Genuine Ortho 6mm
Pole ok. 45°, w miarę komfortowy LER. Planetarny wymiatacz, daje niezwykle ostre obrazy planet i Księżyca.
Copyright © 2005-, Michał Bemowski