Przejsciówka do mocowania głowicy EQ na słupie

Ponieważ kilka osób pytało mnie przez maila w jaki sposób mocowałem głowicę MON-2 na rurze przytwierdzonej do poręczy balkonu, postanowiłem zamieścić schemat stosowanej przeze mnie w tym celu przejściówki. Poniżej widać przekrój elementu zamocowanego do głowicy i rury.

Przekrój przejściówki

Instalując głowicę na słupie najpierw mocujemy do niej przejściówkę i solidnie przykręcamy dolną śrubą. Następnie wkładamy złączone elementy na rurę i kontrujemy śrubą. Dla pewnego mocowania śruby kontrujące najlepiej jest mieć dwie rozstawione co ok. 120°.

Długość części wpuszczanej w rurę dobieramy tak, aby przejściówka nie miała możliwości wypadnięcia przez przechylenie, powinna się w takim przypadku zablokować w rurze.

Ważne jest również, aby zachować odpowiednie zapasy luzu zarówno na połączeniu przejściówka-rura jak i przejściówka-głowica, gdyż różne współczynniki rozszerzalności cieplnej i różnice temperatur mogą spowodować zaklinowanie się elementów gdyby były one zbyt dokładnie spasowane. Bez obaw można zostawić ok.1mm luzu z każdej strony - przejściówka i tak jest kontrowana śrubami więc będzie odpowiednio zabezpieczona.

Moja przejściówka została wytoczona w stali kwasowej przez tokarza. Posiada dodatkowo podtoczenie na spodzie umożliwiające jednocześnie zamocowanie głowicy na statywie teodolitowym (nie zaznaczone na rysunku). Teleskop Messier R-127L z głowicą MON-2 zamocowany za pomocą przejściówki na rurze przytwierdzonej do poręczy balkonuTeleskop Messier R-127L z głowicą MON-2 zamocowany za pomocą przejściówki na rurze przytwierdzonej do poręczy balkonu

Copyright © 2005-, Michał Bemowski